Zacząć łatwo, skończyć trudno.

Uzależnienie od narkotyków, jest drugą po alkoholizmie chorobą która zbiera tak wielkie żniwo. Zazwyczaj zaczyna się niewinnie, gdy osoba próbuje pierwszy raz na imprezie czy spotkanie ze znajomymi, aby wyłącznie poprawić sobie humor. Później przyjmuje narkotyki okazjonalnie aż w końcu popada w prawdziwy nałóg.

Historia i objawy

Geneza słowa narkomania sięga czasów starożytnej Grecji, gdzie narke oznaczało odurzenie, a mania szaleństwo. Obecnie termin ten określa, uzależnienie od środków odurzających znajdujących się w narkotykach.

Jest bardzo wiele objawów które świadczą o uzależnieniu od narkotyków. Bardzo istotne jest więc abyśmy je znali, ponieważ szybka diagnoza ułatwi leczenie. W początkowej fazie objawia się to powiększonymi źrenicami, brakiem apetytu, a co za tym idzie zmniejszeniem masy ciała. Pojawia się również niechęć do życia, oraz stany depresyjne. Później dochodzi zaniedbanie wyglądu, oraz pogorszenie stanu psychicznego jak i fizycznego. Główny symptom uzależnienia to jednak, nieustanna chęć przyjmowania coraz to większych i częstszych dawek narkotyków. Osoba uzależniona jest gotowa do zdobycia substancje za wszelką cenę, bez względu na innych oraz koszty jakie muszą ponieść.

Etapy zachorowania

Wyróżnia się cztery etapy uzależnienia. Pierwszy z nich to eksperymentowanie. Oznacza to że próbujemy, aby sprawdzić jaki będzie efekt i jak na nas zadziała. Odbywa się to zazwyczaj przez polecenie innej osoby, presja grupy czy własną chęć. Gdy już sprawdzimy że przynosi to całkiem fajny efekt, przechodzimy w etap przyjmowania okazjonalnego. Objawia się to tym, że gdy mamy okazję nie wahamy się i przyjmujemy kolejne dawki. Kolejny etap to nawyk, co oznacza że raz na jakiś czas sięgamy po narkotyk aby finalnie przejść do uzależnienia. Kończy się to tym, że nie możemy żyć bez narkotyków i sięgamy co po coraz to większe dawki.

Jak się od tego uwolnić

Leczenie uzależnienia od narkotyków wcale nie należy do najłatwiejszych. Aby w ogóle je rozpocząć konieczne jest, by osoba chora przyznała się przed sobą do błędu i chciała coś zmienić w swoim życiu. Sygnałem do rozpoczęcia leczenia jest pojawienie się symptomów, określanych jako zespół abstynencyjny. Pomocne są ośrodki zajmujące się pomocą dla uzależnionych jak na przykład Ars Vitae – Terapia uzależnień .
Istnieje wiele metod leczenia. Bardzo popularna jest terapia substytucyjna. Polega ona na podawaniu leków, których efekty są zbliżone do zażywania substancji narkotycznych. Celem tego leczenia jest stopniowe zmniejszanie dawek, tak aby organizm nie odczuwał bardzo mocno objawów zespołu abstynencyjnego. Kolejna terapia nosi tytuł poznawczo-behawioralnej. Polega ona na rozmowach z terapeutą który wyjaśnia choremu, jakie konsekwencje niesie za sobą zażywanie substancji szkodliwych. Celem odwyku i terapii narkotykowej jest całkowita abstynencja chorego. Uzależnieni poznają problemy oraz sposoby rozwiązywania objawów głodu abstynencyjnego. Uczę się ponownego życia społecznego i funkcjonowania w relacjach z innymi. Ich głównym zadaniem jest przywrócenie osoby do normalnego życia.

 

About

You may also like...

Comments are closed.