Jak żyć z cukrzycą

Cukrzyca należy do chorób cywilizacyjnych, zazwyczaj jest dziedziczna. Kiedyś dotykała głównie seniorów, jednak obecnie notuje się zachorowania u coraz młodszych osób. Najbardziej niepokojącym zjawiskiem jest, to, że wielu chorych ludzi nie zostało jeszcze zdiagnozowanych i żyją nieświadomi tego, że powinni podjąć leczenie. Przyczyną takiego stanu rzeczy są nie wystarczające informacje na temat choroby, jej przyczyn oraz objawów.

Skąd bierze się cukrzyca?

Przyczyny cukrzycy są różne. Choroba ma zazwyczaj podłoże genetyczne, w grupie ryzyka stawia nas również występowanie cukrzycy u naszych rodziców czy dziadków, ponieważ jest ona dziedziczna. Można jednak podjąć działania, które nie dopuszczą do zachorowania wystarczy, że będziemy posiadać potrzebne informacje. Do najczęstszych czynników wyzwalających chorobę należą:

-Przebycie cukrzycy podczas ciąży
-Zaburzenia snu które utrzymują się przez długi okres czasu
-Otyłość, a zwłaszcza nadmiar tłuszczu w okolicach brzucha
-Siedzący tryb życia, brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej
-Problemy z nadciśnieniem
-Nadużywanie alkoholu oraz wypalane w nadmiarze papierosy.

Warto znać przyczyny cukrzycy by móc zabezpieczyć się przed jej wystąpieniem.

Objawy i leczenie cukrzycy

Cukrzyca to choroba, której obecność organizm sygnalizuje nam poprzez przeróżne objawy. Obserwacja ciała i reagowanie w przypadku niepokojących symptomów pozwoli na zdiagnozowanie choroby i podjęcie leczenia. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

-Wzmożone uczucie pragnienia, suchość w ustach, częste wizyty w toalecie. Są to oznaki tego, że organizm próbuje pozbyć się nadmiaru glukozy
-Utrata kilogramów, lub znaczne przytycie
-Obniżona odporność i problemy skórne
-Ciągłe uczucie zmęczenia i senność występująca głównie po posiłku.
-W zaawansowanym stadium choroby mogą wystąpić również kurcze mięśni, mrowienie w kończynach oraz utrudnione gojenie się ran.

W przypadku wystąpienia któregoś z powyższych objawów, należy bezzwłocznie udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyn niepokojącego nas zjawiska. Gdy pojawia się podejrzenie wystąpienia cukrzycy, lekarz zleca szereg koniecznych badań. Najważniejszy jest pomiar poziomu glukozy w organizmie. Niezbędne jest także wykonanie badań krwi. Jeśli wyniki wykażą zachorowanie na cukrzycę, nie należy się załamywać. Z chorobą da się żyć powinno się tylko przestrzegać zaleceń lekarzy. Dobrym krokiem w kierunku złagodzenia objawów choroby, jest zmiana złych nawyków żywieniowych, wprowadzenie aktywności fizycznej oraz ograniczenie używek.

 

About

You may also like...

Comments are closed.