Weganizm

Wegetarianizm zdecydowanie różni się od weganizmu. Produkty wege, czyli różnego rodzaju warzywa, wykluczenie jajek oraz nabiału. Zastąpienie tych produktów roślinnym mlekiem. W weganizmie do popularnych przystawek należy hummus, ciecierzyca z warzywami czy też tofu.

 

To przede wszystkim styl życia. Polega on na rezygnacji ze spożywania produktów zwierzęcych. Weganie rezygnują ze spożywania mięsa oraz produktów, których wytwarzanie jest związane z eksploatacją zwierząt. Zalicza się do nich nabiał, jajka oraz miód. Weganie nie stosują kosmetyków i ubrań powstałych z surowców odzwierzęcych. Dodatkowo ludzie decydują się na weganizm ze względów etycznych czy zdrowotnych. Dodatkowo dieta wegańska pomaga zwalczyć wiele chorób. Przyczynia się również do spadku wagi. Weganie mogą spożywać produkty pochodzenia roślinnego. Do takich produktów zaliczają się zboża, owoce i warzywa. Duże znaczenie w diecie wegańskiej odgrywają orzechy, rośliny strączkowe czy grzyby. Mleko krowie można tutaj zastąpić mlekiem roślinnym. Natomiast ser twarogowy, tofu. Ważny jest również sposób przygotowania potraw. Najlepiej jeść te produkty na surowo. Jednak należy ją właściwie skomponować. Źle zbilansowania dieta wegańska może spowodować niedobory białka, witaminy D czy wapnia. Dobrym źródłem białka jest mleko sojowe, rośliny strączkowe, zielone warzywa, glony, orzechy.

Posiłki wegańskie

Dieta wegańska do najtańszych nie należy. Należy podkreślić, że obiady wegańskie mogą być smaczne oraz odżywcze. Popularnymi wegańskimi potrawami są: socca, czyli wegański placek. Wegański chłodnik z cieciorką czy kapusta z curry. W przypadku ciast oraz deserów, wegańskie brownie fasolowe czy batoniki z ziarnem oraz sernik kokosowy bez cukru. Należy dodać, że to właśnie dieta roślinna ratuje wiele zwierząt od cierpienia. Dieta wegańska wolna od produktów pochodzenia zwierzęcego jest różnorodna. Zawiera przede wszystkim warzywa oraz owoce. Weganie spożywają najczęściej pomidory, kapustę, oliwki, brokuły, banany, melony czy pomarańcze. W przypadku roślin strączkowych, soje czy łupin. Z produktów pełnoziarnistych, pszenicę, jęczmień, ryż czy proso. Nie wolno tutaj zapominać o orzechach i nasionach. Istnieje alternatywa dla mięsa. Wegańskie burgery, kotlety, parówki. W diecie wegańskiej można znaleźć alternatywy dla nabiału. Weganie znajdą dla siebie roślinne mleko, sery czy jogurty. Produkty te bazują na orzechach, zbożach i soi.

Ideologia wegańska

Dla wielu osób weganizm dotyczy nie tylko diety. To również poszczególne aspekty życia. Unikanie ubrań wykonanych ze skóry, wełny czy futra. Wybór wegańskich ubrań czy kosmetyków jest coraz bardziej dostępny. Weganie unikają form wykorzystywania zwierząt, jak chodzenie do cukru czy zoo. Dieta roślinna jest nie tylko zdrowa dla organizmu. Weganie swoim stylem przekonują do lepszych nawyków. Dieta wegańska jest nie tylko różnorodna, ale i zdrowa oraz smaczna. Opiera się na dużej liczbie produktów roślinnych. Przygotowanie dań wegańskich jest nie tylko łatwe, ale pozwala odkryć bogactwa nowych smaków i produktów. Weganizm jest coraz popularniejszy. Wiele osób stara się stopniowo przejść na dietę roślinną.

About

You may also like...

Comments are closed.