Po co nam witaminy?

Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Źródłem witamin jest przede wszystkim żywność. Owoce, warzywa, mięso, ryby. Dlatego tak ważna jest w naszym życiu zbilansowana dieta, dająca nam dostęp do witamin, mikroelementów, makroelementów i innych niezbędnych składników potrzebnych nam do prawidłowego funkcjonowania.

Każdego dnia nasz organizm potrzebuje wielu substancji, mniej lub bardziej znanych- ciekawy przykład to kwas pantotenowy. Brzmi obco a tak naprawdę to po prostu witamina B5.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Co powinniśmy wiedzieć na temat witamin?
  • Czy witamina C jest rozpuszczalna w tłuszczach?
  • Do czego potrzebna nam jest witamina E?
  • Co warto wiedzieć o syntezie kwasów tłuszczowych?
  • Suplementacja witamin – kiedy jest konieczna?

Jak wiadomo witaminy oraz składniki mineralne są niezbędne do funkcjonowania naszego organizmu. Witamina D odpowiada za zdrowe kości, wapń również. Jednak istnieje także szereg innych bardzo ważnych dla naszego życia witamin, które biorą czynny udział w pracy organizmu. Co warto o nich wiedzieć?

Po co nam witaminy?

Witaminy i minerały sprawiają, że dobrze się czujemy, a nasz organizm funkcjonuje prawidłowo. Niedobory witamin sprawiają, że gorzej się czujemy lub chorujemy. Dlatego tak ważne jest dostarczacie witamin do organizmu. Głównie poprzez prawidłowe odżywianie się, jednak w niektórych sytuacjach przydatne mogą okazać się preparaty witaminowe. Odpowiednie suplementy witaminowe zawierające brakujące nam substancje takie jak witamina D, wapń, witamina K czy kwasy Omega 3 pozwalają nam wspomaganie naszego organizmu w jego codziennym funkcjonowaniu.

Dlatego nasza dieta powinna być zróżnicowana. Warto jeść dużo warzyw, owoców, ryb, a także rośliny strączkowe, a po kompleks witamin powinniśmy sięgnąć wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie pokryć naszego zapotrzebowania z posiłków.

Co oznacza termin witaminy rozpuszczalne?

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to takie, które nie wydalamy wraz z wodą Witaminy A, D, E i K to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Witaminy te są niezbędne dla prawidłowego działania naszego organizmu. Ich źródłem są warzywa takie jak brokuły czy pomidory.

Dlaczego witamina K jest nam potrzebna?

Witamina K jest jedną z tych witamin, które rozpuszczają się w wodzie. Najbardziej potrzebują jej noworodki Jednak na przestrzeni całego naszego życia witamina K jest dla nas bardzo istotna. Wpływa na kondycję kości i na krzepnięciem krwi. Jej bogatym źródłem są między innymi ciemnoczerwone warzywa.

Czy kwas foliowy jest potrzebny jedynie w ciąży?

Powszechnie kwas foliowy kojarzy nam się z kobietami w ciąży, Jednakże ta substancja jest ważna dla naszego organizmu właściwie każdego dnia.

Głównym zadaniem kwasu foliowego w naszym organizmie polega na tym, że bierze on czynny udział w syntezie kwasów nukleinowych, a te są elementem składowym DNA. Ponadto kwas foliowy dopowiada za wzrost komórek w naszym organizmie.

Kategoria: zdrowie

About

You may also like...

Comments are closed.