Czym tak naprawdę jest botoks?

Botoks to substancja już wręcz mityczna, mająca równie wiele zwolenników, co przeciwników. Mało kto jednak szuka konkretnej wiedzy z zakresu medycyny, czym tak naprawdę botox jest. A szkoda, gdyż jest to lek, który wielu osobom pomaga w powrocie do normalnego życia. Wystarczy wspomnieć, że z powodzeniem był stosowany w okulistyce i neurologii na długo zanim odkryła go medycyna estetyczna. W jaki sposób? O tym w dalszej części tekstu.

Botoks – definicja i historia

Popularne określenie, które wpisało się już w masową świadomość Polaków, to jedna z wersji nazwy handlowej toksyny botulinowej. Obecnie najczęściej stosowana jest w chirurgii estetycznej, zwłaszcza przez gabinety medycyny estetycznej, jako środek do wygładzania zmarszczek mimicznych, zwłaszcza brwi, kurzych łapek i czoła.

Botulina to najsilniejsza trucizna wytwarzana przez pałeczki Clostridium Botulinum, w powszechnej świadomości znana jest również jako jad kiełbasiany. Współczesna medycyna (również estetyczna) używa wyłącznie postaci neurotoksyny typu A, choć znanych jest kilka innych typów.

Niewiele osób wie, że to, co teraz kojarzy się nam z efektami operacji i zabiegów medycyny estetycznej, pierwotnie (już od lat 70. XX wieku) było stosowane w okulistyce i neurologii, jako środek wspierający leczenie między innymi: zeza, nawykowego skurczu powiek, częściowych porażeń twarzy, ale też przypadków migreny. I z powodzeniem używa się tego leku w każdej z tych dziedzin do dnia dzisiejszego. Fakt, że dodatkowo botoks może służyć do wygładzania zmarszczek, odkryto zupełnie przypadkiem, podczas obserwacji leczenia chorego na porażenie twarzy. I tak droga do popularności w gabinetach toksyny botulinowej rozpoczęła się dopiero w latach 90. XX wieku.

Botoks – zabiegi

W medycynie estetycznej botulina używana jest obecnie dość powszechnie w chyba wszystkich większych miastach (np. botoks Kraków, botoks Warszawa, botoks Szczecin). Sama toksyna jest poddawana odpowiedniemu przygotowaniu przed zabiegiem. Silne rozcieńczenie sprawia, że jest produktem w pełni bezpiecznym. Dla porównania: dawka śmiertelna dla dorosłego człowieka o wadze około 70 kilogramów to aż 3000 jednostek, gdzie podczas zabiegu, wstrzykiwana jest dawka lecznicza, która może wynosić maksymalnie do 100 jednostek.

Zazwyczaj podczas jednego zabiegu ostrzykuje się okolice oczu, brwi i czoła, znacznie rzadziej ust. Po wstrzyknięciu toksyny, substancja rozlewa się pod skórą, usuwając zmarszczki mimiczne (wyłącznie te dynamiczne). Najczęściej likwidowane przy pomocy botoksu rodzaje zmarszczek to: promieniste wokół oczu (tak zwane kurze łapki), pionowe czoła, poziome czoła. Niekiedy, choć znacznie rzadziej, stosuje się go również w przypadku zmarszczek: wokół ust, nasady nosa, nosowo-wargowych i brody.

Zabieg jest bardzo krótkotrwały – ostrzykiwanie trwa maksymalnie kilka minut. Nie należy również do bolesnych, a główną formą znieczulenia, jaka bywa stosowana jest chłodny kompres, który przykłada się do twarzy chwilę przed zabiegiem.

Jak działa botoks? Głównym efektem działania botoksu jest blokowanie impulsów nerwowych i porażenie skurczy mięśni, które stają się rozluźnione i wiotkie, a skóra nad nimi wygładza się. W przypadku długofalowego stosowania preparatu zaobserwowano osłabienie mięśni, dlatego nawet po zrezygnowaniu z zabiegów efekt może się utrzymywać jeszcze przez jakiś czas. Trzeba jednak pamiętać, że botulina nigdy nie spowoduje całkowitego paraliżu mięśni i odebrania im na stałe możliwości skurczu. Efekt utrzymuje się do pół roku po zabiegu. Później działania należy powtórzyć.

Czy są przeciwwskazania i skutki uboczne?

Podstawowym kryterium, które musi być brane pod uwagę, jest wiek pacjenta. Nie powinno się stosować ostrzykiwania toksyną botulinową u osób niepełnoletnich. W przypadku osób starszych, u których występuje przewaga zmarszczek statycznych, działanie botoksu będzie mocno ograniczone. Nie powinny również korzystać z tego zabiegu osoby, mające problemy z uczuleniami, stanami zapalnymi skóry oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią. Substancja ta ponadto może wchodzić w reakcje z przyjmowanymi lekami. Szczególną ostrożność powinno się zachować podczas zażywania: aspiryny, ibuprofenu, paracetamolu, niesterydowych leków zapalnych i antybiotyków.

Zabiegi z użyciem botuliny są uznawane za bezpieczne, jeśli są przeprowadzone przez doświadczonego lekarza, jednak nigdy nie można w pełni przewidzieć reakcji skóry. U niektórych pacjentów mogą pojawić się zaczerwienienia i pieczenie, które szybko jednak ustępują.

***

Wiele spośród mitów na temat botoksu można spokojnie włożyć między bajki i przestać się bać substancji, która wielu osobom pomaga w powrocie do zdrowia i pełni sprawności, a w przypadku medycyny estetycznej pomaga radzić sobie z kompleksami i łagodzić efekty upływu czasu. Jak każdy produkt, zastosowany w nadmiarze może zaszkodzić lub doprowadzić do karykaturalnych efektów. Wszystko zależy od umiejętności zachowania zdrowego rozsądku. Wówczas nawet botoks przestanie być straszny, a może nawet zostanie sprzymierzeńcem w pięknych wyglądzie?

About

You may also like...

Comments are closed.