Szczotkowanie zębów.
Nasze zęby codziennie narażone są na wiele bodźców i związanych z nimi zagrożeń. Wszyscy wiemy, że powinniśmy myć je przynajmniej dwa razy dziennie. Jednak jak robić to prawidłowo? Należy zacząć od prawidłowego doboru szczoteczki. Powinna być miękka lub średniej twardości. Dzięki temu unikniemy podrażnienia dziąseł, które może prowadzić do nadwrażliwości zębów. Szczoteczkę powinniśmy wymieniać co trzy miesiące. Pasty, które wybieramy, powinny zawierać fluor. Jest to pierwiastek niezbędny do utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej. Zęby należy szczotkować bardzo dokładnie, z każdej strony, pamiętając o tylnych zębach, ponieważ to właśnie na nich znajduje się wiele resztek jedzenia. Po dokładnym wyszczotkowaniu wszystkich zębach przychodzi czas na dziąsła, język i podniebienie. Jest to niezbędne do pozbycia się bakterii i resztek jedzenia, które osiadają również tam. Jednak należy to robić bardzo delikatnie, uważając, aby nie podrażnić dziąseł. Proces szczotkowania powinien kończyć się wypłukaniem jamy ustnej płynem antybakteryjnym.
Szczotkowanie to nie wszytko.
Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko dokładne mycie zębów. Musimy pamiętać również o częstym używaniu nici dentystycznej. Większość z nich jest poręczna i mała dlatego łatwo zabrać ją ze sobą w podróż. Warto też wyczyścić nią zęby przed snem, ponieważ to właśnie w nocy nasze zęby narażone są na intensywny rozwój bakterii na nich. Przy prawidłowym używaniu nici dentystycznej dziąsła nie powinny krwawić.
Profilaktyka.
Dobrze prowadzona higiena jamy ustnej nie powinna pojawiać się dopiero w momencie, kiedy nasze zęby zaczynają się psuć. Powinniśmy pamiętać o tym, że nasze zęby łatwiej psują się, kiedy w organizmie mamy niedobory i prowadzimy niezdrowy tryb życia. Sporo osób cierpi na niedobór wapnia, który jest bardzo ważny dla zębów, dlatego, jeśli mamy problem z jego odpowiednim poziomem, powinniśmy zainteresować się suplementacją. Czynnikiem, który bardzo niekorzystnie wpływa na wygląd i stan naszych zębów (i nie tylko) jest palenie papierosów. Z tego powodu zęby palaczy żółkną i stają się słabsze.
Jeżeli zależy nam na białych zębach, powinniśmy ograniczyć spożywanie napojów takich jak kawa, czerwone wino, czarna herbata. Po spożyciu owoców, które są silnie barwiące, na przykład jagody, powinniśmy jak najszybciej umyć zęby.
Spożywanie słodyczy, szczególnie w dużych ilościach ma duży wpływ na stan naszych zębów, a co za tym idzie-higieny jamy ustnej. Duża ilość cukru powoduje próchnice, która nieleczona u dentysty może prowadzić nawet do utraty zębów.