Perfumy współcześnie
Zapachy mogą być różne – ładne i brzydkie, mniej lub bardziej intensywne, słodkie lub gorzkie. Otaczają nas, gdziekolwiek byśmy nie byli, każdego dnia. Nie bez znaczenia węch jest jednym z najistotniejszych ludzkich zmysłów. Wyobraź sobie posiłek, który nie pachnie – traci na tym również jego smak. Nic więc dziwnego, że szalenie popularne stały się perfumy, czyli kompozycje zapachowe zawarte w ozdobnych flakonach. Swoje perfumy mają zarówno wielkie koncerny kosmetyczne jak Lancome, domy mody jak Giorgio Armani czy Dior, wielkie gwiazdy światowego formatu jak Beyonce Knowles czy Jennifer Lopez, ale też mniejsze przedsiębiorstwa kosmetyczne. Najbardziej znane kompozycje zapachowe są zwykle trzymane w tajemnicy przed światem, a przede wszystkim konkurencją, w większości przypadków także chronione patentami. Ponieważ poznanie składu konkretnej kompozycji nie jest obecnie zbyt trudne, dodawane są do nich również neutralne składniki, które nie wpływają na zapach, ale zmieniają skład chemiczny utrudniając tym samych odtworzenie konkretnej kompozycji i skopiowanie perfum. Tak ogromne znaczenie mają one w dzisiejszych czasach. Jak było wcześniej?
Historia perfum
Ciężko jest wskazać jeden konkretny moment w historii, kiedy powstały perfumy w znanej nam dziś formie. Znaczenie wonności było jednak znane już w czasach praczłowieka, prawdopodobnie wraz z wynalezieniem ognia. Zresztą sama nazwa perfumy pochodzi od łacińskiego określenia per fumme czyli przez dym. Podczas spalania drewna wydziela się na przykład przyjemny zapach żywicy… bardzo szybko został on doceniony, a wonnościom nadano mistyczne znaczenie. Były one pośrednikiem pomiędzy ludźmi a bogami – dym powstający ze spalających się olejków miał ponoć zabierać ze sobą do niebios ludzkie modły i błagania. W następnej kolejności oleje eteryczne i pachnące balsamy zaczęły być wykorzystywane przy ceremoniałach pogrzebowych – nasmarowywano nimi ciało zmarłego. Bardzo długo takie właśnie było podstawowe znaczenie i funkcje wonności – obrzędy religijne. Po czasie zaczęto przypisywać im nowe możliwości, a mianowicie właściwości lecznicze. Jako leki i element obrządków były stosowane bardzo długo we wszystkich dobrze poznanych cywilizacjach starożytnego świata. Minęło trochę czasu, zanim doszła do tego również czysto estetyczna funkcja. Pierwsze perfumy dla żywej osoby zostały najprawdopodobniej skomponowane w starożytnym Egipcie, gdzie stosowane były najpierw przez samego faraona, później przez jego rodzinę i dwór, następnie zaś rozpowszechniły się pośród wszystkimi ludźmi. Z Egiptu zaś moda na pachnidła poszła dalej, między innymi do Rzymu. Niestety, kiedy ostatecznie zwyciężyła tam religia chrześcijańska perfumom zaczęto przypisywać nieczyste, grzeszne moce. Były zbyt zmysłowe, za bardzo pociągające – należało ich całkowicie zakazać. Kiedy chrześcijańska Europa pokutowała w świecie bez perfum, intensywnie rozwijały się one w krajach arabskich. Postała wówczas nieskończona ilość nowych kompozycji zapachowych, które już niebawem miały zachwycić świat, ale też nowe metody tworzenia samych zapachów. Do Europy perfumy powróciły dopiero w trakcie krucjat. Najpierw wyłącznie w celach leczniczych, z czasem też estetycznych.
Szczególnie popularne były one we Włoszech, tam też powstawało najwięcej nowych kompozycji. Wynikało to z dużej mierze z położenia Włoch na szlaku na Wschód, do Nowego Świata, z które przywożono wiele składników wykorzystywanych do produkcji. Weneccy rzemieślnicy zaczęli także produkować specjalne szklane i bardzo piękne flakony, dzięki czemu włoskie wonności jeszcze bardziej zyskały na popularności. Słynący ze swego zamiłowania do mody francuzi bardzo szybko przejęli zainteresowanie zapachami. Perfumować zaczęto niemalże wszystko – od całego ciała, przez wystawne stroje, aż po imponujące peruki. Aby zapach unosił się również wewnątrz pomieszczeń spryskiwano między innymi meble. Nie minęło dużo czasu aż moda na perfumy opanowała resztę świata, który przez jakiś czas o nich zapomniał. Nie sposób zaprzeczyć, że jest tak po dziś dzień. Rodzajów perfum jest tak wiele, że można dobierać je pod wieloma względami. Pierwsze są oczywiście indywidualne preferencje i upodobania konkretnego człowieka. Niektórzy wolą zapachy subtelne i delikatne, inni bardziej intensywne. Znaczenie ma również okazja, na którą wybierany jest zapach. Zbyt mocny i intensywny zapach może być nietaktem na spotkaniu biznesowym, za to idealnie sprawdzi się na tanecznej imprezie w klubie. Niektóre kombinacje zapachowe lepiej pasują do poranku, inne do wieczora. Podobnie jest z porami roku. Istnieją oczywiści perfumy uniwersalne, które sprawdzą się zawsze i wszędzie. Znalezienie odpowiedniego dla siebie może być strzałem w dziesiątkę. Perfumy mają takie samo znaczenie w stylizacjach damskich, jak i męskich. Pozwalają na podkreślenie indywidualnych cech swojego charakteru. Zwracają na daną osobę uwagę. Mogą również pozytywnie wpływać na jej własne samopoczucie.