Zasady diety South Beach

Dieta South Beach została stworzona w połowie lat 90. przez dr Arthura Agatstona, kardiologa z Florydy. Jego praca w zakresie chorób serca doprowadziła do opracowania skali Agatstona, która mierzy ilość wapnia w tętnicach wieńcowych.
Zgodnie z opublikowanymi wywiadami dr Agatston zauważył, że pacjenci na diecie Atkinsa tracili na wadze i tłuszcz z brzucha, podczas gdy osoby na diecie niskotłuszczowej o wysokiej zawartości węglowodanów miały trudności z osiąganiem wyników.

Jak działa dieta South Beach?

Dieta South Beach zasady diety opiera na 3 fazach.
Faza 1 trwa 14 dni. Uważa się, że jest to najsurowsza faza, ponieważ ogranicza owoce, zboża i inne pokarmy o wyższej zawartości węglowodanów, aby obniżyć poziom cukru we krwi i insuliny, ustabilizować głód i zmniejszyć apetyt. Większość ludzi może spodziewać się utraty 8–13 funtów (3,5–6 kg) masy ciała w tej fazie. Podczas fazy 1 spożywasz trzy posiłki dziennie składające się z chudego białka, warzyw nieskrobiowych oraz niewielkich ilości zdrowego tłuszczu i roślin strączkowych. Dodatkowo codziennie spożywasz dwie obowiązkowe przekąski, najlepiej połączenie chudego białka i warzyw.
Faza ta rozpoczyna się 15 dnia i powinna trwać tyle tygodni, ile potrzeba do osiągnięcia docelowej wagi. W tej fazie można spodziewać się utraty średnio 0,5–1 kg tygodniowo. Podczas fazy 2 dozwolone są wszystkie pokarmy z fazy 1, a także ograniczone porcje owoców i „dobrych węglowodanów”, takich jak produkty pełnoziarniste i niektóre rodzaje alkoholu.
Po osiągnięciu docelowej wagi przechodzisz do fazy trzeciej. Na tym etapie, chociaż wytyczne fazy 2 powinny stanowić podstawę Twojego stylu życia, okazjonalne smakołyki są dozwolone i żadne jedzenie nie jest naprawdę zabronione. Jeśli jednak przesadzisz i zaczniesz przybierać na wadze, dr Agatston zaleca powrót do fazy 1 na jeden do dwóch tygodni przed powrotem do fazy trzeciej. W The South Beach Diet Supercharged dr Agatston zaleca również regularne ćwiczenia i zapewnia trójfazowy program fitness towarzyszący fazom diety.

Żywność, której należy unikać – zdrowie na talerzu

Niektóre potrawy tłuste i bogate w węglowodany, w tym owoce i zboża, są niedozwolone w fazie 1. Należą do nich:

  • Tłuste mięso i drób
  • Masło i olej kokosowy
  • Całe mleko
  • Żywność przygotowana z rafinowanego cukru
  • Miód, syrop klonowy i nektar z agawy
  • Ziarna
  • Wszystkie owoce i soki owocowe
  • Buraki, marchew, kukurydza, rzepa, bataty, groch, białe ziemniaki i dynia
  • Alkohol

 

About

You may also like...

Comments are closed.