Znajdź zapach dla siebie

Perfumy – kropka nad i dla każdej stylizacji

Czym właściwie są perfumy? To łączna nazwa dla grupy kosmetyków, których zadaniem jest nadawanie skórze człowieka przyjemnego, długo się utrzymującego zapachu. W ich składzie znajduje się mieszanina związków zapachowych (zwanych też olejkami zapachowymi), środków homogenizujących i wzmacniających a także rozpuszczalnika, którym jest zwykle etanol lub mieszanki lekkich alkoholi alifatycznych. Ze względu na ilość dodanego rozpuszczalnika wyróżnić można perfumy właściwe, wody perfumowane oraz wody toaletowe. Po połączeniu ze skórą w wyniku rozpylenia, wtarcia lub wylania substancja bazowa szybko wyparowuje bądź wchłania się w jej głąb, pozostawiając na jej powierzchni wyłącznie olejki zapachowe i odoranty, czyli środki wzmacniające. Poszczególne mieszaniny olejków zapachowych i środków wzmacniających nazywa się często kompozycja zapachową. To ona decyduje o specyficznym zapachu konkretnych perfum i pozwala pasjonatom szybko zidentyfikować ich markę. Konkretne kompozycje zapachowe są zwykle silnie strzeżone przez firmy kosmetyczne, albo też zastrzeżone odpowiednimi patentami. Ponieważ obecnie rozpracowanie formuły nie należy do rzeczy skomplikowanych, producenci często dodają do nich substancje maskujące, czyli takie, które nie zmieniają zapachu, ale utrudniają odtworzenie przez nieupoważnione do tego osoby.
Perfumy pomagają w wykreowaniu wizerunku zarówno kobietom, jak i mężczyznom, pozwalają podkreślić ich indywidualny styl, wzbudzić zainteresowanie płci przeciwnej – są doskonałym uzupełnieniem każdej stylizacji. Nic dziwnego – węch jest niezwykle ważnym zmysłem, który ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość. Ludzkość używa perfum od tysięcy lat. Współcześnie produkowane są setki zapachów damskich, męskich jak i uniwersalnych – tak, aby każdy człowiek mógł dobrać zapach dopasowany do swojej osobowości, temperamentu albo też chwilowych humorów. Dobierać można je pod względem pory dnia – rano zwykle wybiera się zapachy lekkie, wieczorem ciężkie, pory roku i mnóstwa innych liczących się dla nas czynników. Dzięki nim czujemy się atrakcyjni, dodają nam pewności siebie… Jeśli w dalszym ciągu nie masz swojego ulubionego zapachu, być może warto zwrócić uwagę na klasyki od Yves Saint Laurent. Na początek jednak kilka słów o domu mody i samym jego twórcy.

Francuski dom mody dla eleganckich kobiet

Dom mody założony został przez francuskiego projektanta Yves’a Saint Laurenta oraz jego partnera Pierre’a Bergé w 1961 roku. Od tego czasu wyrobił sobie opinię jednego z najpopularniejszych domów mody na całym świecie. Obecnie projektantem w Yves Saint jest Hedi Slimane, wcześniej byli to Stefano Pilati i Tom Ford. Sam Saint Laurent projektował w swojej firmie do roku 2002. Losy tego projektanta są równie ciekawe, co burzliwe. Jako 17 latek przybył on do Paryża z teczką pełną rysunków i głową pełną marzeń o wielkiej karierze. Ta przyszła niedługo po tym, kiedy to śledząca jego poczynania redaktorka naczelna magazynu Vogue, znanej na całym świecie „modowej biblii” zaaranżowała jego spotkanie z samym Christianem Diorem. Ten, zachwycony młodym Yves’em zatrudnił go w swoim domu mody jako głównego projektanta. Po śmierci swojego mentora stanął na czele firmy i uratował ją od bankructwa. Dobrą passe przerwało powołanie do wojska w związku wojna francusko-algierską, która zakończyła się dla niego załamaniem nerwowym w skutek odrzucenia przez innych żołnierzy z powodu swojego homoseksualizmu. Projektant trafił do szpitala psychiatrycznego, gdzie przeszedł między innymi terapię elektrowstrząsami. Po wyjściu ze szpitala (i załamania nerwowego) otworzył wraz ze swoim wieloletnim partnerem dom mody. Sam zajął się projektowaniem, Pierre zaś stroną finansowo-organizacyjną. Od tego czasu rozpoczęła się ich fala sukcesów, a sam Yves dokonał wielu modowych rewolucji. Wróćmy jednak do zapachów…

Perfumy z domu mody Saint Yves Laurent

Perfumy, które oferowane są przez ten dom mody znane i lubiane są niemalże na całym świecie. Nic dziwnego – w pełni oddają one wyjątkowego ducha swego patrona. Produkowane są zarówno zapachy dla kobiet, jak i mężczyzn. Fani chwalą je sobie głównie ze względu na niezwykłą trwałość – już kilka kropli wystarczy, aby zapach utrzymywał się na skórze przez cały dzień. W kwestii zapachów każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie – popularne są np. damskie perfumy Black Opium EDP w przepięknym flakonie lub męski zapach La Nuit de L’Homme. Są one polecane dla pewnych siebie osób, które pragną podkreślić swój charakter i styl. Nie da się przejść obok nich obojętnie, intrygują i zwracają uwagę otoczenia. Damskie perfumy są niezwykle zmysłowe i kobiece, ale też niepozbawione pazura; męskie natomiast są zarówno wyraziste, jak i subtelne – przez co wzbudzają zainteresowanie, ale nie drażnią. Jeden flakonik wybranego zapachu z pewnością zadowoli najbardziej wymagające osoby, choć prawdopodobnie na jednym trudno będzie poprzestać. Są to perfumy, które potrafią uzależnić.

About

You may also like...

Comments are closed.