Jakim zabiegom można się poddać u dermatologa estetycznego?

Dermatologia estetyczna jest specjalizacją dermatologii, zajmującą się poprawą wyglądu skóry, głównie pod względem jej jakości, gdy nie ma zmian chorobowych. Nauka ta obejmuje szereg zabiegów profilaktycznych, mających na celu regenerację, odżywienie skóry oraz redukujących już widoczne oznaki starzenia takie, jak zmarszczki, przebarwienia, cellulit, rozstępy czy blizny.

Skóra to największy spośród naszych organów, pełniący bardzo ważne funkcje – obronne (osłania ciało i wewnętrzne organy), utrzymuje równowagę z otoczeniem. Ze względu na fakt, że to pierwsza bariera ochronna przed czynnikami zewnętrznymi, skóra jest bardzo podatna na niekorzystne warunki atmosferyczne, zanieczyszczenie powietrza, niehigieniczny tryb życia lub złą dietę. Często bez wizyty u specjalisty trudno nawet samemu zauważyć zmiany, świadczące o tym, że może dziać się coś niedobrego. W przypadku dermatologii estetycznej, zakładającej regularne wizyty u lekarza, który ponawia zabiegi pielęgnacyjne i odżywcze, zyskujemy pewność, że naszej skórze nic nie zagraża, a oprócz tego wygląda ona zawsze nienagannie i po prostu pięknie.

W skórze znajdują się gruczoły, naczynia i zakończenia nerwowe. Ich kondycja wpływa na zdrowie i jej wygląd. A to przecież naszą pierwszą wizytówka w kontaktach międzyludzkich. Podstawą pielęgnacji powinna zatem być troska o jej zdrowie. Najlepiej zadbać o nią kompleksowo, odwiedzając specjalistę – lekarza dermatologa estetycznego w gabinecie medycyny estetycznej.

W czym mogą nam pomóc dermatolodzy estetyczni?

Dermatolog estetyczny na podstawie obserwacji naszej skóry i przeprowadzenia rzetelnego wywiadu, jest w stanie wskazać czynniki ryzyka oraz dobrać odpowiednią dietę i kosmetyki, które będą idealnie dopasowane do naszych potrzeb (na przykład odżywią skórę, pomogą poradzić sobie z cerą naczynkową itp.). Oprócz tego lekarz może przeprowadzić szereg zabiegów, które w znaczny sposób wspomogą regenerację skóry, poprawią jej elastyczność i gęstość, redukując wszelkie zmiany skórne takie, jak cellulit, blizny, zmiany trądzikowe czy przebarwienia.

Do podstawowych urządzeń, obecnych niemal w każdym gabinecie, należą bez wątpienia lasery frakcyjne. W przypadku tych urządzeń działanie polega na częściowej penetracji skóry w konkretnych punktach przez wiązkę lasera. Następuje kontrolowane uszkodzenie skóry, a zdrowa tkanka wokół powoduje intensywną regenerację i odbudowę komórek. W ten sposób pobudza się je do zwiększonej produkcji włókien kolagenowych, które odpowiadają za utrzymanie młodego wyglądu skóry – jej naturalnej gęstości, elastyczności i jędrności.

Wyróżnia się dwa rodzaje zabiegów z udziałem lasera frakcyjnego – ablacyjne (przeprowadzane wyłącznie przez lekarza) i nieablacyjne (możliwe przeprowadzanie przez kosmetologa).

Zabiegi ablacyjne są agresywne, ale też dają lepsze efekty niż drugi z rodzajów. Wiązka lasera dostaje się do komórek, w których podgrzewa wodę. Prowadzi to do odparowania naskórka i części wierzchniej skóry właściwej. Działając na skórę w taki intensywny sposób dokonujemy jej kontrolowanego uszkodzenia i jednoczesnej stymulacji do zregenerowania włókien oraz wytworzenia nowego kolagenu. Z każdym kolejnym rokiem w naszym organizmie jest go coraz mnie, dlatego tak przydatne jest w tym przypadku działanie lasera. Niestety, zabieg jest bolesny, a powrót do dobrej kondycji skóry po zabiegu zajmuje od 7 do 14 dni, a w międzyczasie mogą pojawić się przebarwienia, zaczerwienienie i krostki.

Metoda nieablacyjna również polega na podgrzewaniu wody w komórkach, co stymuluje powstawanie nowych włókien kolagenowych, jednak nie prowadzi do naruszenia skóry właściwej i naskórka. Po takim zabiegu znacznie szybciej wracamy do formy. Mankamentem jest jednak fakt, że mniejsza inwazyjność wiąże się z mniejszą skutecznością. Dlatego zabiegi tego typu trzeba powtarzać częściej, a efekt i tak nie będzie równie spektakularny, jak w przypadku lasera ablacyjnego.

Oprócz regeneracyjnych właściwości odmładzających skórę, terapie laserowe zaleca się również pacjentom, u których zdiagnozowano fotouszkodzenie skóry, nadmierne owłosienie, problemy naczyniowe, rozstępy, zmiany trądzikowe i blizny po oparzeniach.

W gabinetach wykonywane są również inne zabiegi z zastosowaniem różnych substancji. Do najczęściej stosowanych zalicza się bez wątpienia peelingi, kwas hialuronowy, botoks oraz osocze bogatopłytkowe, które spośród wszystkich wymienionych jest pobierane bezpośrednio od pacjentki, stąd niesie ze sobą najmniejsze ryzyko jakichkolwiek powikłań po zabiegu.

Lekarze medycyny estetycznej to osoby mające olbrzymią wiedzę i łączące dwa światy – zdrowia i urody. Pomagają w budowaniu pewności siebie i usuwają kompleksy, które często przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Stawiając na zdrowie skóry, wpływają na jej ogólną kondycję i piękno. Dzięki nim można zacząć dbać o siebie w sposób właściwy i przynoszący satysfakcjonujące nas rezultaty. Zdrowa skóra zaś odwdzięczy się nam młodym wyglądem.

About

You may also like...

Comments are closed.