Serce to jeden z najważniejszych narządów w ciele człowieka. Mięsień ten odpowiedzialny jest za przepływ krwi. Jego zatrzymanie uniemożliwia działanie innych organów wewnętrznych i powoduje ustanie czynności życiowych organizmu. Choroby serca nigdy nie powinny być lekceważone, ponieważ mogą zagrażać życiu człowieka. Do najczęściej występujących należą między innymi:
-wady wrodzone
-wady nabyte
-miażdżyca
-choroba wieńcowa
-zapalenie mięśnia sercowego
-zaburzenia rytmu
-niewydolność
-nowotwór
-choroby osierdzia
Przyczyn zaburzeń może być wiele, często wynikają niestety z niewłaściwego trybu życia. W przypadku wykrycia choroby sercanależy natychmiast podjąć leczenie.
Niepokojące objawy
Wady wrodzone zazwyczaj są wykrywane we wczesnym dzieciństwie. Jednak zdiagnozowanie innych nieprawidłowości nie jest już takie proste. Ważne jest by regularnie się badać, nawet gdy wydaje się nam, że wszystko jest w porządku. Bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia jest zawał serca. Kiedyś dotykał przeważnie seniorów, jednak dziś mają z nim do czynienia coraz młodsze osoby (statystyki wykazują, że zazwyczaj są to mężczyźni) występowanie zawałów serca u młodych ludzi jest bardzo niepokojącym zjawiskiem. Jakie są objawy zawału?
-trudności z oddychaniem
-mdłości i wymioty
-Kłucie w klatce piersiowej
-Ból i ucisk w okolicach mostka
Choroby serca zwykle nie przebiegają bezobjawowo. Wczesne wykrycie i podjęcie leczenia zależy wyłącznie od nas. Do niepokojących symptomów można zaliczyć: ciągłe zmęczenie i senność, omdlenia, opuchnięte stopy, utrzymujące się zasinienie skóry czy bóle w klatce piersiowej. W przypadku wystąpienia choćby jednego niepokojącego objawu, należy bardzo szybko udać się do lekarza, który zleci szereg badań, pozwalających wykryć chorobę, m. in ekg czy badanie za pomocą holtera.
Najczęstsze przyczyny chorób serca
Wad wrodzonych uniknąć nie możemy. Niestety wiele schorzeń układu krążeniowego powstaje z winy człowieka. Stres, alkohol, wypalane w nadmiarze papierosy to prosta droga do choroby serca. Nie bez znaczenia jest również zła dieta, a zwłaszcza nadmiar niezdrowych tłuszczy w codziennym menu. Bardzo niekorzystna dla nas jest także otyłość. Należy starać się o utrzymanie prawidłowej wagi i redukcję nadprogramowych kilogramów. Wszystko to w trosce o zdrowie naszego serca. Siedzący tryb życia i brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej, jest bardzo niekorzystny dla całego ciała. Słaba kondycja czy niezadowalający wygląd sylwetki, to najmniejszy problem, niepokojące jest to, że brak ruchu bardzo często prowadzi do nadciśnienia i niewydolności serca.