Nie należy bagatelizować grypy

Wśród zagrożeń, które nieustannie czyhają na nasz organizm znajdują się między innymi choroby zakaźne. Jedną z nich jest grypa. Ze względu na to że największą ilość zachorowań notuje się sezonowo, zawsze wtedy mamy możliwość skorzystania ze szczepionki. Szczepienie przeciwko grypie jest bardzo ważne. Nie wszyscy wiedzą, że grypa może nieść ze sobą ryzyko powikłań, które zagrażają nie tylko zdrowiu ale i życiu człowieka.

Jak rozpoznać grypę?

Mimo, że grypa jest znana od wielu lat, to często mylimy jej objawy z przeziębieniem. Wiąże się to z tym, że obie choroby w początkowym stadium przebiegają bardzo podobnie.Grypa wyróżnia się między innymi bólem mięśni. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

-Katar
-Kaszel
-Ogólne zmęczenie i osłabienie organizmu, senność.
-Bóle stawów.
-Podwyższona temperatura ciała (nawet do 40 stopni).
-Pocenie się i dreszcze.
-Tętno o wiele wyższe od prawidłowego.
-Płytki oddech, duszności.
-Światłowstręt, dokuczliwe bóle głowy.
-Utrata apetytu.
Wyżej wymienione objawy pozwalają odróżnić grypę od przeziębienia, które zazwyczaj ma o wiele łagodniejszy przebieg.

Skuteczne leczenie

W początkowym stadium choroby warto jest sięgnąć po metody tradycyjne. Bardzo dobre mogą okazać się napary z maliny, rozgrzewające herbatki ziołowe oraz domowe syropy. Nie zaszkodzi spróbowań naturalnych antybiotyków takich jak czosnek czy cebula. Mimo, że smak pozostawia wiele do życzenia, to w trosce o zdrowie warto się przełamać. Gorzej jest z dziećmi. Maluchy raczej nie dadzą się przekonać do przełknięcia syropu z cebuli. Co nie znaczy, że nie powinniśmy podać dziecku naturalnego specyfiku. Ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę, staje się niemal niewyczuwalny w ciepłym mleku. Jeśli do napoju dodamy również miód, smak stanie się przyjemny i dziecko wypije domowe lekarstwo bez protestów. Najostrzejsze objawy powinny minąć po około czterech dniach trwania choroby. Jeśli zły stan zdrowia utrzymuje się dłużej i domowe metody nie pomagają, powinniśmy skonsultować się z lekarzem Bardzo często konieczna okazuje się kuracja antybiotykowa. Nie warto zwlekać z wizyty u specjalisty ponieważ powikłania po grypie bywają niezwykle groźne. Zapalenie zatok, mięśni oskrzeli oraz płuc, to nie jedyne czym może skutkować zlekceważenie grypy. Do najgroźniejszych powikłań należy z pewnością zapalenie mięśnia sercowego. Jest to stan, który może zagrozić nawet życiu człowieka, dlatego nie wolno nam do niego dopuścić. Jeśli czujemy, że bierze nas przeziębienie, pamiętajmy, że może to oznaczać zarażenie się grypą.

 

About

You may also like...

Comments are closed.