Czy warto stosować naturalne kosmetyki?

Produkty do pielęgnacji skóry i włosów z naturalnymi składnikami przebojem zdobywają kolejne sklepy internetowe i stacjonarne drogerie. A także serca kobiet i niekiedy także mężczyzny. Czy naprawdę warto je stosować?

Naturalne składniki w pielęgnacji znane są od dawna. Na długo przed rozwojem przemysłu stosowano płukanki do włosów, ziołowe napary do przemywania skóry, nasączone nimi okłady. W kwestii chęci wyglądania ładnie i czucia się dobrze nic się nie zmieniło. Wiele z tych sposób sprzed lat rzeczywiście działa, warto więc do nich powrócić. Naturalne kosmetyki zawierają także składniki dla nas egzotyczne, np. olejki i wyciągi z tropikalnych roślin, zawierających wiele składników aktywnych. Tego rodzaju produkty pozwalają więc odkryć znakomite działanie składników, o których jeszcze do niedawna wiele osób nie miało pojęcia. Często kredka kosmetyki naturalne powstają w małych zakładach ze składników rodzimych, co pozwala wspierać polską produkcję na każdym etapie, od hodowli roślin po dystrybucję kremów i toników.

 

Naturalne kosmetyki różnią się często od tych klasycznych wyższym stężeniem składników aktywnych. Np. podczas gdy wiele kremów drogeryjnych zawiera głównie wypełniacze i środki nadające konsystencję, jak różne oleje mineralne i silikony, w tych naturalnych podstawą może być olej ze słodkich migdałów, masło shea, olej kokosowy. Jest więc w nich więcej dobroczynny substancji i nie płaci się głównie za składniki, które nic nie robią, a niekiedy jeszcze zapychają pory.
Czy kosmetyki naturalne mają minusy? Z reguły są one lepiej tolerowane przez skórę niż syntetyczne składniki. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że niektóre składniki naturalne mogą uczulać i warto mieć to na uwadze, wybierając konkretny produkt dla siebie. Nie każdy naturalny olej będzie tak samo dobrze działał na każdą cerę czy każde włosy, można więc nie trafić idealnie. Warto jednak próbować, szukać i zapamiętywać, jakie składniki nam służą. Przyzwyczajenia się może wymagać również konsystencja i formuła. Olejowe serum do twarzy nakłada się inaczej niż krem, całkowicie naturalne kremy mogą być mniej śliskie po nałożeniu na skórę, a maski do włosów często potrzebują po prostu znalezienia najlepszego dla siebie sposobu i czasu ich używania.

 

About

You may also like...

Comments are closed.