Podstawowa wiedza o badaniu morfologicznym

Morfologia krwi jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy pierwszego kontaktu badań. Trudno się dziwić, ponieważ pomaga wykryć przeróżne choroby i ocenić ogólny stan zdrowia naszego organizmu. Nawet jeśli nie zleci nam jej lekarz morfologię profilaktycznie należy wykonywać przynajmniej raz do roku. Przestrzeganie tego zalecenia pozwoli nam uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji oraz wykryć groźne choroby w początkowym stadium.

O czym poinformuje nas morfologia?

Ludzie, którzy nie wiedzą jak ważna jest morfologia krwi powinni się do edukować. Badanie to jest absolutną koniecznością w ocenie stanu zdrowia. Pomaga wykryć niedobory mikroelementów i pierwiastków odżywczych, których brak prowadzi do obniżenia samopoczucia oraz odporności. Oprócz niedoborów badanie morfologiczne informuje również o patologicznych stanach układu pokarmowego lub rozrodczego. Morfologia pozwoli dowiedzieć się, czego brakuje w naszym organizmie i zastosować odpowiednie suplementy. Czasami zdarza się, że jednorazowe badanie nie daje pełnego obrazu o stanie zdrowia pacjenta, w takich przypadkach morfologię należy powtórzyć.

Zalecenia przed badaniem morfologicznym

Ważne jest by próbkę krwi oddać w godzinach porannych, ponieważ podczas badania należy być na czczo. Ostatni posiłek powinien być spożyty około osiem godzin przed planowanym pobraniem krwi. Konieczne jest stawienie się w gabinecie wypoczętym, duży wysiłek fizyczny lepiej sobie odpuścić w przeddzień morfologii. Należy uważać na to co jemy w dniu poprzedzającym badanie ponieważ wszystko może wpłynąć na wypaczenie wyników. Nie należy objadać się żywnością, która natychmiastowo podwyższy poziom żelaza, do tej grupy potraw należy między innymi wątróbka. Oprócz odpoczynku, przestrzegania zaleceń żywieniowych, powinniśmy pamiętać o tym by nie pić alkoholu w dzień poprzedzający badanie. Nie wskazane jest spożywanie napojów zawierających kofeinę na kilka godzin przed oddaniem próbki krwi. Również palacze muszą powstrzymać się chociaż na chwilę przed sięgnięciem po papierosa. Kobiety powinny przełożyć badania jeśli są w trakcie menstruacji. Intensywne krwawienie może mieć istotny wpływ na miarodajność wyników. Jak widać zaleceń jest bardzo dużo. Niektórym mogą wydawać się uciążliwe. Oczywiście ciężko jest spełnić wszystkie warunki wymagane do efektywnego badania. Jednak wszystko to jest działaniem, które podejmujemy w trosce o nasze zdrowie. Warto jest się pomęczyć, by uzyskać istotne informacje dotyczące stanu naszego organizmu.

 

About

You may also like...

Comments are closed.