Wady i zalety zakupów przez Internet

Zakupy w sieci stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Jednak, dlaczego tak wiele osób woli taki rodzaj nabywania przedmiotów zamiast tradycyjnego kupowania w sklepach?

O potędze Internetu z pewnością każdy przekonał się na własnej skórze. Ogrom możliwości, jakie daje nam sieć sprawia, że chętnie używamy jej jako źródło najnowszych informacji, sposób komunikacji, jak również miejsce, z którego chętnie ściągamy filmy i piosenki. Internet to także miejsce, w którym robimy zakupy. U naszych zachodnich sąsiadów to niemal norma, tam z zakupów  internetowych korzysta aż 80 procent społeczności.

Przedmioty najchętniej kupowane

W sieci najlepiej sprzedają się książki i odzież. Potem sprzęt elektroniczny i kosmetyki, a zaraz po nich sprzęt sportowy, turystyczny i telefony komórkowe – tak wynika z najnowszych badań. Polacy chętnie kupują sprzęt AGD, biżuterię, artykuły do wyposażenia domu i te, związane z wykonywanym hobby. W zakresie zakupów internetowych prym wiedzie Allegro.

Obecna sytuacja doprowadziła do tego, że wiele sklepów stacjonarnych przenoszą swoją ofertę handlową również do Internetu, tym samym wychodzą naprzeciw swoim klientom w zakresie kupowania zarówno w realu, jak i wirtualnie.

Zalety zakupów przez Internet

Zwolennicy tego rodzaju zakupów widzą zazwyczaj więcej plusów niż minusów, a wśród nich przoduje:

–         nieograniczony dostęp do wielu przedmiotów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, bez konieczności opuszczania swojego mieszkania,

–         oszczędność czasu i pieniędzy,

–         swoboda w kupowaniu i oglądaniu produktów,

–         szansa na zaznajomienie się z opiniami na temat sprzedawcy i oferowanego przez niego produktu, jeszcze przed jego nabyciem,

–         brak konieczności stania w kolejce,

–         wygodny sposób dostarczania produktów,

–         swobodny dostęp do zakupu produktów trudno osiągalnych.

Wady zakupów przez Internet

–         na zakupiony towar trzeba czekać, nawet kilka dni,

–         choć samo kupowanie jest szybkie i proste, to chęć wyszukania wszelkich informacji na temat produktu, jak i sprzedawcy może zająć nam mnóstwo czasu,

–         brak możliwość obejrzenia produktu przed jego zakupem,

–         brak możliwości przymiarki odzieży czy obuwia,

–         ryzyko trafienia na nieuczciwego kontrahenta,

–         o ile istnieje możliwość zwrotu, o tyle w naszym interesie jest pofatygowanie się z pójściem na pocztę i poniesienia kosztu odesłania towaru.

Pomijając wszelkie przytoczone tu plusy i minusy zakupów internetowych trzeba przyznać, że sieć w obecnych czasach pełni bardzo kluczową rolę. W Internecie znaleźć można multum przeróżnych informacji na temat towaru, opinii konsumentów, przez co kupowanie przez Internet stało się o wiele bezpieczniejszym sposobem nabywania przedmiotów.

Related Posts

About The Author

Add Comment