Troska o zdrowie wymaga regularnych badań

Każdy wie, jak ważne są badania w monitorowaniu stanu naszego zdrowia. Do najistotniejszych należy z pewnością badanie krwi, które daje możliwość wykrycia wielu groźnych chorób. Osoby badające się regularnie, zazwyczaj posiadają już ogromny zasób wiedzy na temat badań krwi, ci którzy nie mieli wcześniej do czynienia z tego typu badaniem powinny wiedzieć jak odpowiednio się do niego przygotować.

Co powinniśmy wiedzieć o badaniu krwi

Nie przestrzeganie określonych zaleceń sprawi, że badanie nie będzie stuprocentowo skuteczne i miarodajne. Badanie krwi powinno się przeprowadzać na czczo. Zalecane jest powstrzymanie się przed spożyciem posiłku przez około osiem godzin przed wizytą u lekarza. Niektóre laboratoria wymagają by okres postu wydłużyć nawet do dwunastu godzin, jeśli nie jest to dla nas wielkim problemem, powinniśmy się zastosować. Jednorazowe przygłodzenie, nie wywoła niepożądanych skutków, a będziemy mieć pewność, że nasze badanie jest efektywne. Należy pamiętać by w dniu morfologii powstrzymać się od wypicia kawy, stanowczo niewskazane jest również palenie papierosów. Są pewne wątpliwości jeśli chodzi o zażywane lekarstw, tu najlepiej poradzić się lekarza. Bardzo często okazuje się, że wszelakie lekarstwa możemy zażyć dopiero po badaniu. Nie należy zażywać suplementów, a jeśli już to zrobimy, powinniśmy poinformować osobę przeprowadzającą nasze badanie. Suplementy przed morfologią nie powinny być zażywane, ze względu na to, że mogą znacząco wpłynąć na wyniki. Dzień wcześniej najlepiej jest nie pić alkoholu. Jeśli chodzi o nawodnienie organizmu to zasadniczo nie ma przeciwwskazań, pod warunkiem że pijemy czystą, niesłodzoną i niegazowaną wodę.

Badania krwi u dzieci

Lekarze są zgodni, że najtrudniejsza grupa pacjentów to dzieci, szczególnie poniżej piątego roku życia. Niestety czasami konieczne jest badanie krwi u malucha. Niemowlęta nie muszą przestrzegać postu, który zalecany jest osobom dorosłym. Jednak dzieci powyżej trzeciego roku życia powinny badać się na czczo. Na malutkiej rączce zazwyczaj ciężko odnaleźć żyłę, czasami konieczne jest kilka wkłuć co spotyka się z głośnymi protestami małego pacjenta. Należy zachować cierpliwość, w miarę możliwości powinniśmy również starać się odwrócić uwagę dziecka, by ułatwić lekarzowi przeprowadzenie badania. Jeśli maluch bardzo się boi, trzeba okazać mu wsparcie, nasza obecność jest bardzo ważna podczas badań, ponieważ daje poczucie bezpieczeństwa. Można trzymać malucha za rękę i spokojnym głosem mówić mu, że wszystko jest w porządku. Badanie krwi przeprowadzane u dziecka to stresująca sytuacja nie tylko dla małego pacjenta ale także dla rodziców, czasami jest jednak konieczne w trosce o zdrowie naszej pociechy.

About

You may also like...

Comments are closed.