Posiadanie zwierzęcia pozytywnie wypływa na nasze zdrowie.

Zwierzęta towarzyszą ludziom od wieków. Kiedyś wykorzystywane były jedynie w rolnictwie, oraz do dostarczania człowiekowi pożywienia. Z czasem stały się członkami rodziny oraz przyjaciółmi. Prawie w każdym domu można obecnie znaleźć psa, kota lub gryzonia. Ludzie pokochali zwierzęta i chętnie się nimi otaczają. Jest to bardzo pozytywne zjawisko. Szkoda tylko, że świadomość dotycząca zalet posiadania pupila jest wciąż zbyt mała. Czas to zmienić.

Posiadacze zwierząt są zdrowsi i szczęśliwsi

Badania wykazują że wpływ zwierząt na zdrowie człowieka jest niezwykle pozytywny. Posiadanie psa, kota czy świnki morskiej sprawi, że będziemy odwiedzać lekarzy o wiele rzadziej niż do tej pory. Co dobrego wnoszą do naszego życia zwierzaki? Jak się okazuje przebywanie w ich towarzystwie sprawia, że obniża się poziom kortyzolu czyli hormonu stresu w organizmie a człowiek o wiele lepiej radzi sobie z nerwami, jest spokojniejszy i szczęśliwszy. Już samo patrzenie na ulubione zwierzątko nie jest bez znaczenia jeśli chodzi o ludzką psychikę a dotyk i pogłaskanie miękkiego futerka powoduje wydzielanie endorfin co jest szczególnie ważne dla osób borykających się z depresją.

Czym jest zooterapia?

Dowodem na to jak wielki jest wpływ zwierząt na zdrowie człowieka może być to, że powstają terapie z ich udziałem. Osoby niepełnosprawne fizycznie lub psychicznie chętnie godzą się na terapię w której rolę lekarza odgrywa zwierzę. Obcowanie z żywym stworzeniem, opieka nad nim i próby nawiązania kontaktu to bardzo pozytywne bodźce szczególnie dla ludzi chorujących na autyzm. Zwierzęta są też nieocenione przy przewlekłych chorobach fizycznych m. in potrafią odwrócić uwagę osób cierpiących na chroniczne bóle co sprawia, że dolegliwości wydają się mniej uciążliwe. Jakie jeszcze zalety dla ludzkiego zdrowia płyną z posiadania pupila?

-Polepszenie kondycji fizycznej
-Zmniejszone ryzyko zachorowania na depresję
-Redukcja stresu oraz podwyższony poziom endorfin (hormonów szczęścia)
-Obniżenie poziomu złego cholesterolu w organizmie
-Poczucie bycia potrzebnym (szczególnie ważne u osób starszych i samotnych)

Wszystkie te czynniki wpływają na wydłużenie ludzkiego życia i poprawę jego jakości. Jak się okazuje nie tylko obcowanie z psem lub kotem jest dobre dla naszego zdrowia. Coraz większą popularność w zooterapii zdobywają delfiny – ssaki znane z niesamowitej inteligencji. Niezwykle popularna jest również hipoterapia czyli leczenie za pomocą obcowania z koniem, który pozwala pokonać lęki i nabrać pewności siebie. Nawet jeśli z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie posiadać własnego zwierzaka, warto zostać np. wolontariuszem. W ten sposób zrobimy coś dobrego nie tylko dla zwierząt ale również dla swojego zdrowia.

 

About

You may also like...

Comments are closed.