Jak kupić dobrą nawigację samochodową?

Każdy kto często podróżuje samochodem wie jakie trudności może stwarzać nawigowanie. Możemy oczywiście posłużyć się mapami, jednak jest to bardzo problematyczne. Na szczęście w dzisiejszych czasach możemy korzystać z dużo bardziej wyrafinowanych metod. Mowa tutaj oczywiście o nawigacji z wykorzystaniem systemów pozycjonowania satelitarnego. Aby cieszyć się z ogromnych możliwości tej technologii wystarczy, że zakupimy odpowiednie urządzenie, które znane jest po prostu pod nazwą nawigacja . Jednak dla osoby, która nie ma styczności z tego typu sprzętem, zakup może okazać się ponad jej siły. Dlatego proponują Ci zapoznanie się z podstawowymi funkcjami oraz parametrami nawigacji samochodowej.

Najważniejszy procesor

Jak w przypadku większości układów cyfrowych tak i tutaj mamy do czynienia z procesorem koordynującym pracę pozostałych komponentów (pamięć, moduł GPS, układ graficzny). Najważniejszym parametrem, który charakteryzuje CPU jest szybkość taktowania, która mierzona jest w ilości taktów na sekundę. Obecnie za standard należy przyjąć częstotliwość taktowania wynoszącą około 600 MHz. Warto również wiedzieć, że coraz bardziej popularne stają się układy wyposażone w dwa rdzenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacząco rosną możliwości multimedialne naszego urządzenia, lecz o tym poniżej.

Pamięć operacyjna RAM

Z pewnością kojarzysz ją ze swojego Peceta. To ten rodzaj pamięci odpowiada za przechowywania aplikacji, które aktualnie są uruchomione. Przede wszystkim chodzi tutaj o aplikację z mapami, co jest w ogóle istotną każdej nawigacji samochodowej. Jednak nie tylko, gdyż obecnie dostępne urządzenia tego typu dostarczają bardzo wielu dodatkowych funkcjonalności, gdzie ilość RAM jest szczególnie istotna. Za rozsądne minimum należy tutaj przyjąć około 128 MB. Jeżeli myślimy o komfortowej pracy z dodatkowymi aplikacjami, to musimy wybrać sprzęt z 256 MB.

Kontakt z satelitami, czyli moduł GPS

Idea działania systemów pozycjonowania satelitarnego opiera się na kontakcie z satelitami orbitującymi wokół Ziemie. Co istotne, im z większą ilością takich satelitów nasz odbiornik będzie utrzymywał kontakt, tym dokładniej wyznaczymy pozycję. Za śledzenie satelitów odpowiada oczywiście tzw. moduł GPS. Możemy go scharakteryzować w oparciu o ilość kanałów. Z kolei każdy z tych kanałów to niezależne śledzenie jednego satelity. Teoretycznie wystarczyłyby 4 kanały (określenie pozycji w 3 wymiarach). Jednak jak już wspomniałem – więcej znaczy lepiej. Obecnie standardowa nawigacja samochodowa wyposażona jest w około 64 kanały, co ma znacznie chyba tylko marketingowe.

Nie tylko wyznaczanie pozycji

W artykule tym kilkakrotnie przewinęło się pojęcie „multimedialność urządzenia”. Otóż współczesne nawigacje, i to nie tylko te stosowane w samochodach, charakteryzują się bardzo dużym stopniem multimedialności. Otóż urządzenia tego typu posiadają wiele dodatkowych funkcji, które niewiele mają wspólnego z pierwotnym przeznaczeniem tego urządzenia, gdyż niektóre z nich dają możliwość chociażby fotografowania, przeglądania internetu, słuchania muzyki, czy oglądania filmów. Nie tak dawno pojawiły się również nawigacje, które mają możliwość zamontowania karty SIM, co daje umożliwia wykorzystanie naszego odbiornika również jako telefonu komórkowego.

Related Posts

About The Author

Add Comment