E-book – nowa era książek?

Gdy kilka lat temu wprowadzono do obiegu e-booki, tylko co bardziej zorientowani w tematyce internetowej ludzie korzystali z nich. Obecnie zaś e-booki zrobiły prawdziwą furorę i czyta je każdy kto tylko ma dostęp do komputera i Internetu.

Zalety e-booka

Skoro elektroniczne książki zdobyły taką popularność, to z pewnością muszą ją czemuś zawdzięczać. A czemu? Otóż, wygodą w zdobywaniu ich oraz czytaniu, a także ceną lub wręcz całkowitym brakiem ceny. E-booka może mieć każdy, kto posiada dostęp do Internetu i potrafi się nim swobodnie posługiwać. W celu przeczytania takiej książki wystarczy znaleźć ją w Internecie, pobrać na swój dysk i korzystać z niej w dowolny sposób. Rzecz jasna – korzystać w sposób rozsądny. E-booki są przeznaczone wyłącznie do użytku domowego, a więc nie wolno ich na przykład pobierać w celu wydrukowania i dalszego rozpowszechniania oraz czerpania z nich korzyści finansowych. Jest to twór tak samo podlegający prawu autorskiemu jak każda inna książka napisana w formie tradycyjnej.

E-booki są to książki spisane w formie elektronicznej – na przykład do wydruku lub przenoszenia na inne nośniki plików tekstowych. Dzięki temu możemy na przykład wydrukować swoją ulubioną książkę i mieć ją znacznie tańszą niż książkę kupioną w księgarni. Można też przerzucić e-book na e-readera, czyli specjalne urządzenie takie jak tablet do odczytywania plików tekstowych. Można przenosić ją między komputerami, telefonami komórkowymi. Innymi słowy, aby odtworzyć e-book potrzebne jest tylko odpowiednie narzędzie, czyli właściwy sprzęt, który i tak niemal każdy posiada. W ostateczności możemy czytać książkę nawet siedząc przed komputerem. Dzięki możliwościom modyfikacji czcionki  – jej wielkości, koloru, kontrastu ekranu itp. możemy dopasować je sobie do indywidualnych preferencji. Przykładowo, z tej możliwości korzystają często osoby, które mają problemy z odczytywaniem małych czcionek. Do tego e-book można odczytywać wszędzie, gdzie jest dostęp do komputera, dzięki czemu można na przykład czytać w pracy, gdy szef myśli, że tak naprawdę mamy otwarty w komputerze jakiś ważny dokument. Jest to oczywiście żart, ale bardzo często pracownicy wykorzystują fakt, że patrzenie w ekran monitora jest inaczej postrzegane niż patrzenie w książkę trzymaną na kolanach w czasie godzin pracy.

Wady e-booków

Oczywiście jak każde nowoczesne rozwiązanie technologiczne, e-booki znajdują też swoich przeciwników. Twierdzą oni zacięcie, że nic nie zastąpi obcowania z prawdziwą książką z okładką, papierowymi szeleszczącymi stronami, zapachem druku. Z pewnością mają oni swoje racje, ale czy w czasach, gdy z przyjaciółmi rozmawia się przez Skype albo Gadu-Gadu, jest to naprawdę aż tak istotne? Grunt, by czytanie sprawiało przyjemność, a jeśli będzie wygodne, to z pewnością będzie też i przyjemne. Kolejną wadą jest niestety fakt, że od częstego wpatrywania się w monitor bolą oczy. Do tego, czytanie książek tradycyjnych jest nieco bardziej ekonomiczne – nie zużywa się przy tym ani odrobiny prądu, no, chyba że do zapalenia nocnej lampki, gdy przychodzi czytać nocą. Aby móc odtworzyć e-booka potrzebny jest sprzęt, który bywa dość kosztowny. Ale znów jest coś, co za e-bookami przemawia – to fakt, że przecież i tak niemal każdy ma i potrafi obsługiwać komputer czy telefon z funkcją czytania tekstów elektronicznych. Dzięki temu jest też możliwość zachęcenia do czytania młodego pokolenia, zakochanego w swoich tabletach i laptopach!

Related Posts

About The Author

Add Comment