Korzyści zdrowotne płynące z posiadania psa

Zaraz obok kota, najpopularniejszym domowym zwierzęciem jest pies. Czworonogi są uwielbiane głównie za to, że niesamowicie przywiązują się do rodziny i właściciela. Nie od dziś wiadomo, że psiak to najlepszy przyjaciel człowieka. Te niezwykle pożyteczne zwierzęta są dziś wykorzystywane między innymi w ratownictwie medycznym czy w służbach wojskowych i policyjnych. Zwierzak może być towarzyszem osoby niepełnosprawnej lub przewodnikiem niewidomego, ale to nie jest koniec psich zalet.

Dogoterapia a zdrowie człowieka

Prawdopodobnie każdy już o tym słyszał, jednak nie wiele osób wie na czym dokładnie polega ten dział medycyny. Jak się okazuje psy a zdrowie człowieka to temat nabierający popularności. Z pozytywnego wpływu zwierzęcia na zdrowie człowieka korzystają m. in.
• Osoby walczące z przewlekłymi chorobami
• Niepełnosprawni ruchowo
• Ludzie z zespołem Downa
• Dzieci dotknięte porażeniem mózgowym oraz autyzmem
• Osoby niedowidzące lub mające problemy z mową.

Zajęcia dogoterapii odbywają się zwykle w kilkuosobowych grupach. Podczas ćwiczeń chorzy uczą się między innymi wydawania komend i nawiązywania kontaktu z czworonogiem. Dziecko autystyczne nabiera pewności siebie gdy zwierzak wykona jego polecenie. Ludzie upośledzeni umysłowo dzięki opiece nas psem uczą się odpowiedzialności i troski.

Pies – wydłuża ludzkie życie

Stwierdzenie to oparte jest na statystykach, które wykazały, że osoby posiadające psa, rzadziej chodzą do lekarza, lepiej radzą sobie ze stresem oraz nie mają problemów ze snem. Jak się okazuje psy bardzo pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka zarówno psychiczne jak i fizyczne. Co dobrego robi pies dla naszego ciała? Okazuje się że chodzi tu poniekąd o zwiększoną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Właściciele psiaków wyprowadzają je na spacery, bawią się z nimi a nawet biegają. W dzisiejszych czasach duże spustoszenie zdrowotne czyni siedzący tryb życia. Siedzimy w pracy, w samochodach i w domu. Pupil jest dużą motywacją do wyjścia z domu i zażycia choćby krótkiego spaceru. Nawet drobna aktywność jest lepsza niż żadna. Opiekunowie psów rzadziej doświadczają zawałów serca, mają lepsze krążenie krwi oraz szybszy metabolizm, a co za tym idzie zazwyczaj nie borykają się z nadmierną masą ciała. Zdrowie to niezastąpiona wartość w ludzkim życiu. Każdy walczy o to by mieć sprawne ciało i rześki umysł. Dobrze jest wiedzieć, że pupil oprócz przyjaźni może nam zaoferować poprawę kondycji psychofizycznej. Zwierzak jest dla człowieka naturalnym antydepresantem. Mimo dobrego wpływu jaki zwierzak ma na zdrowie człowieka. Przed zakupem lub adopcją czworonoga należy dobrze przemyśleć swoją decyzję. Zwierzę to nie zabawka, ale ogromna odpowiedzialność. Każdy pies powinien być traktowany jak członek rodziny. Warto wiedzieć, że psy a zdrowie człowieka to temat który niedługo na stałe zagości w medycynie.

 

About

You may also like...

Comments are closed.