Rodzaje kredytów konsolidacyjnych oferowane przez banki w Polsce

Spłata jednego kredytu jest kłopotliwa. Comiesięczne poważne obciążenie dla portfela, którym są kolejne raty, niestety nie ułatwia życia i normalnego funkcjonowania. Wymaga przemyślanego planowania wydatków i nieraz poważnego zaciskania pasa. Jeśli do tego dochodzi inne zadłużenie, np. w postaci obciążenia na karcie kredytowej lub rat za nowy komputer, sytuacja może stać się niewesoła. Banki przygotowały rozwiązanie pomocne w takiej sytuacji – jest to konsolidacja kredytów.

Konsolidacja może być bardzo dobrym rozwiązaniem, które uchroni nas przed poważnymi kłopotami, dużym strasem, a nawet niezbyt upragnioną wizytą komornika. Kredyty konsolidacyjne oczywiście różnią się między sobą w zależności od konkretnej oferty banku, ale wszystkie opierają się na podobnej zasadzie – bank spłaca nasze zobowiązania i udziela nam jednego kredytu na pokrycie tej spłaty. Mamy więc jedną ratę zamiast kilku. Ze względu na różnice między ofertami warto zorientować się w różnych propozycjach. Niezależnie jednak od tego jaką instytucję finansową wybierzemy, kredyty konsolidacyjne mogą występować w dwóch formach – kredytów hipotecznych i gotówkowych.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny to, jak sama nazwa wskazuje, kredyt, którego zabezpieczeniem jest hipoteka jakiejś nieruchomości. Nie musi to być nasza nieruchomość, może równie dobrze należeć do kogoś z rodziny. Zaletą takiego rozwiązania jest niższe oprocentowanie. Dzięki zabezpieczeniu w postaci hipoteki spłata kredytu konsolidacyjnego może zostać rozłożona w czasie nawet na 40 lat. Bez wątpienia jest to duże ułatwienie i może w znacznym stopniu poprawić naszą bieżącą sytuację finansową, a nawet w szczególnie trudnej sytuacji umożliwić normalne funkcjonowanie.

Co jednak, jeśli nie mamy nieruchomości, której hipoteka mogłaby zostać obciążona? Wtedy bank może nam zaoferować kredyt konsolidacyjny w postaci gotówkowej, czyli bez hipoteki. W takiej sytuacji jedyną gwarancją pozostaje ubezpieczenie. Taki kredyt jest niestety wyżej oprocentowany, ze względu na większe ryzyko jakie ponosi instytucja finansowa, która go udziela. Dodatkowe koszty wiążą się także z zawarciem samej umowy, prowizją banku, itd.

Jak widać najlepsze oferty kredytów konsolidacyjnych mogą być naprawdę dobrym rozwiązaniem problemów finansowych. Jeśli mamy taką możliwość, lepiej zdecydować się na kredyt z zabezpieczeniem hipotecznym, ponieważ jest on bez wątpienia dużo korzystniejszym rozwiązaniem, które pozwoli wybrnąć nam z trudnej sytuacji. W przypadku, w którym zmuszeni jesteśmy do skorzystania z kredytu gotówkowego, także warto zastanowić się nad tą możliwością.

Related Posts

About The Author

Add Comment