Nauka tabliczki mnożenia

Z pewnością wielu rodziców chcąc nauczyć swoje dziecko tabliczki mnożenia dostawało siwych włosów. No niestety, nikt nie mówił, że będzie łatwo, ponieważ jest to proces trudny i długotrwały, jednak przy odrobinie wiedzy, jak się do tego zabrać i maksimum cierpliwości, to zadanie wcale nie musi być takie skomplikowane.

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Przede wszystkim zagospodaruj sobie dużo czasu. Nie angażuj malucha wtedy, kiedy widzisz, że jest zmęczony czy chory.

Każdy, nawet najmniejszy postęp w nauce nagradzaj. Może to być nowa zabawa, ciepłe słowo, jakaś słodycz, ale nie pieniądze! W taki sposób rozpieszczanie malucha doprowadzi, że we wszystkim będzie dostrzegał materialne podłoże.

Zanim zaczniesz wprowadzać swoje metody nauczania dowiedz się, jakich sposobów używa nauczyciel w szkole. Lepiej nie mieszać dziecku w głowie i jeśli to możliwe stosować jeden system nauki.

Mniej, a częściej – zamiast błędnego nauczenia się w jednym dniu pięciu rzędów tabliczki, przeróbcie jeden lub dwa, ale poprawnie.

Oprócz częstych pochwał pamiętaj o przerwach. Nauka przez siłę nie ma sensu, maluchowi odbierze zapał do nabywania nowych umiejętności, a Ciebie będzie irytować.

Nauka zapamiętywania

Przerabiajcie całą tabliczkę mnożenia małymi kroczkami. Bardzo pomocne okazują się karty do nauki liczenia. Wszystko polega na tym, że na jednej stronie znajduje się działanie, a na odwrocie poprawna odpowiedź. Już samo zapisywanie działań i wyników daje możliwość lepszego zapamiętywania i tym samym stanowi powtórkę.

Powiedz dziecku jakąś liczbę, np. 20 i poproś, aby odnalazło wszelkie możliwości kombinacji liczb, gdzie wynikiem będzie liczba 20, a więc 2×10, 4×5, 5×4.

Pamiętaj, że najważniejsze jest dobre nastawienie. W ten sposób zachęcisz dziecko do nauki, która będzie dla niego swoistym rodzajem zabawy. I choć początek zawsze bywa trudny, to jednak wraz z upływem czasu, nauka tabliczki mnożenia może być dla was obojga nie lada przyjemnością.

Istotne jest częste i szybkie powtarzanie działań oraz ich wyników.

Praktyczne porady

  1. Nie zadawaj dziecku jednocześnie wielu zadań na raz, przemęczony maluch nie będzie myślał efektywnie.
  2. Pod żadnym pozorem nie krzycz i nie stosuj żadnych kar, nawet wtedy, gdy smyk zapomni dany wynik lub czegoś nie będzie potrafił zrozumieć.
  3. Absolutnie nie używaj wulgarnych słów, zarówno względem dziecka, nauczyciela, czy przerabianego materiału. Nie pokazuj rozczarowania czy zniechęcenia – w ten sposób sprawisz przykrość maluchowi.
  4. Spokojnie i cierpliwie przerabiaj poszczególne partie materiału. Zanim przejdziesz do nowej lekcji upewnij się, że poprzednia jest całkowicie dla ucznia jasna i zrozumiała.
  5. Pamiętaj o ciągłym motywowaniu dziecka do dalszej nauki. W ten sposób pokażesz mu, że algebra może być ciekawa, a kombinacje liczbowe okazją do świetnej zabawy.

Related Posts

About The Author

Add Comment