Dobrodziejstwa cywilizacji a zdrowie człowieka

Organizm człowieka znajduje się w ciągłym procesie zmian. Bywają okresy, w których czujemy się przepracowani i przemęczeni, a sama skóra traci szybko swój blask. Innym razem jesteśmy opaleni, pełni energii i sprawni. Nie ma sposobu, by czuć się zawsze świetnie w swoim ciele. Wpływ na naszą percepcję ma nie tylko własna opinia, kilogramy na władze, ale i tryb życia. Już teraz warto zadbać o siebie, by zachować zdrowie i kondycję na lata.

Siedzący tryb życia-jedno z głównych zagrożeń cywilizacji

Spoglądając przekrojowo na społeczeństwo, można zauważyć dużo zmian w wyglądzie. W porównaniu z poprzednimi wiekami, nasza masa ciała jest znacznie wyższa, niż w poprzednich wiekach. Wraz z nowoczesnymi technikami, utraciliśmy potrzebę kontaktu z naturą.

Jeszcze tak niedawno nasi pradziadkowie, by przeżyć musieli codziennie pokonywać wiele kilometrów. Nie było tak rozwiniętej komunikacji, więc przemieszczali się na własnych nogach. Żywność pochodziła bezpośrednio z przydomowego ogródka. Nie stosowano oprysków, ani pestycydów. I chociaż w Europie toczyła się wtedy wojna, życie było nieco wolniejsze. Bardziej zbliżone do pór roku. I zależne od potęgi matki natury.

Sposoby na zachowanie zdrowia w XXI wieku

Współcześnie każdego dnia zalewa nas dobrobyt. Zarówno na sklepowych półkach, jak i w klubach fitness mamy szeroki wybór. Tylko jak nie pogubić się w tym nadmiarze?

Zdrowe jedzenie

Najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Zamiast garści tabletek i suplementów, postawmy na witaminy pochodzenia naturalnego. Nie ma nic bardziej odżywczego, niż porcja warzyw w sałatce, czy miseczka owoców.
Sprawdzajmy opisy na etykietach produktów. Często pod nazwą fit kryją się sztuczne barwniki i inne ulepszacze. Zrezygnujmy z dużej ilości cukrów prostych w słodyczach i batonikach. Unikajmy przesadnego solenia produktów. Wybierajmy zaufanych dostawców, którym nie obca jest idea eko. Odnowa organizmu będzie zaburzona, gdy będziemy nadmiernie spożywać napoje wysokosłodzone i alkohol. Zamiast tego lepiej nawadniać się wodą mineralną i domowymi koktajlami oraz sokami.

Ruch

Nic tak dobrze nie dodaje energii, jak codzienna dawka ruchu. Niezależnie, czy przeważa siłownia, albo biegi w terenie, aktywność fizyczna to klucz do zdrowia. Nie trzeba od razu porywać się na maratony, wyciskanie sztangi, czy wielogodzinny zajęcia w klubie fitness. Nawet codzienny spacer, rezygnacja z samochodu, czy rozciąganie na domowej macie się liczą!

 

About

You may also like...

Comments are closed.