Druk offsetowy – najwyższa jakość wielokrotnego drukowania

Druk offsetowy jest to jedna z najpopularniejszych metod drukarskich wykorzystywanych w dzisiejszych czasach. Przez wiele lat ulepszano maszyny do drukowania, aby mogły pracować jeszcze szybciej i efektywniej. Dziś mamy maszyny, które służą głównie do druku o wysokim nakładzie, tj. różnego rodzaju gazet, magazynów bądź innych wielonakładowych czasopism. Jednak wiadomo, że nie zawsze drukowanie metoda offsetową wyglądało tak jak dziś.

Druk offsetowy jest przemysłową odmianą druku płaskiego. Polega on na przenoszeniu obrazu z płaskiej formy drukowej, na przykład na papier, za pomocą cylindra pośredniego pokrytego obciągiem. Jest to niezwykle tania metoda wykorzystywana do wykonania dużej ilości jednakowych odbitek w jak najkrótszym czasie.

Druk offsetowy można podzielić na:

1. Druk offsetowy arkuszowy

2. Druk offsetowy zwojowy

Offsetowy druk arkuszowy to jedna z metod druku offsetowego, gdzie podłoże drukowe jest podawane do maszyny w postaci arkuszy. W druku offsetowym farba drukarska, charakteryzująca się dużą lepkością, przenoszona jest na powierzchnię formy drukowej przy pomocy walca. Druk arkuszowy przeznaczony jest głównie do nakładów małych oraz średnich, przede wszystkim do druków artystycznych, druku materiałów reklamowych, książek, opakowań czy etykiet.

Bardzo duże znaczenie w przypadku techniki druku arkuszowego offsetowego ma dobór odpowiednich farb offsetowych. Podstawowym nośnikiem barwy w tych farbach są przede wszystkim pigmenty i laki. Spoiwo natomiast stanowią żywice oraz oleje mineralne lub roślinne. Więcej na temat farb stosowanych przy druku arkuszowym znajduje się pod tym linkiem: http://www.mhp.com.pl/index.php/produkty/druk-arkuszowy/druk-arkuszowy/.

Wraz z rozwojem nowoczesnej technologii elektronicznej na coraz większą skalę stosowany jest cyfrowy druk arkuszowy. Jego głównymi zaletami jest niebywała trwałość koloru oraz oszczędność czasu i materiałów. Przy tej technice już pierwszy wydrukowany arkusz jest bardzo dobrej jakości, co zdecydowanie pozwala tej metodzie druku górować nad tradycyjną techniką wielokrotnego druku offsetowego.

Oprócz druku offsetowego arkuszowego istnieje jeszcze druk offsetowy zwojowy, gdzie podłoże drukowe jest w postaci zwoju. W tej technice można wyróżnić tzw. offset „na zimno” (coldset), gdzie farba utrwalana jest przez wsiąkanie w papier oraz offset „na gorąco”, gdzie farba utrwalana jest przez wsiąknięcie w papier i odparowanie w wysokich temperaturach. Zarówno coldset, jak i heatset używane są do druku wysokonakładowego, a więc do przygotowania między innymi: gazet, magazynów, czy książek telefonicznych. Technika heatset stosowana jest przede wszystkim przy przygotowywaniu wydawnictw wyższej jakości na papierze kalandrowanym i kredowanym.

Related Posts

About The Author

Add Comment