Spawarka inwertorowa czy transformatorowa?

Czym spawać? To pytanie zadają sobie najczęściej osoby , które chcą zacząć swoją przygodę ze spawaniem. Zanim zdecydujemy się na konkretny wybór, warto dokładnie przeanalizować wszystkie wady oraz zalety zarówno spawarek inwertorowych, jak i transformatorowych.

Dokładna wiedza w tym temacie pozwoli na dobór odpowiedniego sprzętu, metody i pracy.

Zacznijmy od całkowitej podstawy. Spawanie to łączenie metali poprzez ich stopienie i zespolenie. Wśród metod wymienić możemy spawanie elektrodami otulonymi, łukiem krytym, w osłonie gazów obojętnych i aktywnych oraz elektrodą nietopliwą. Oprócz tego w dziedzinie spawalnictwa mamy do czynienia także ze spawaniem laserowym, plazmowym czy hybrydowym. Główne pytanie, które zadają sobie początkujący, to czym spawać? Czym są spawarki inwertorowe oraz transformatorowe? Co powinienem wiedzieć na początku?

Spawarka transformatorowa tworzy łuk elektryczny, który stapia metale i pozwala je łączyć z innymi. Jej elementem jest transformator, zwykle zasilany prądem 230V lub 400V. Napięcie jest niskie, wysokie za to natężenie. Spawarką transformatorową możemy pracować metodami MMA oraz MIG/MAG. Maszyny te są zazwyczaj dość sporych rozmiarów, a praca w małych obszarach graniczy często z cudem. Dodatkowo w niektórych sytuacjach może się okazać, że niezbędne będzie użycie prostownika spawalniczego. Jeśli jesteśmy już przy wadach, powinniśmy wspomnieć o dość niskiej sprawności, dużej wadze i wymiarach oraz relatywnie wysokim poborze prądu. Jeśli wykorzystamy słabej jakości elektrody, jakość spawania będzie po prostu zła. Spawarka transformatorowa ma jednak zalety – jest dość tania w zakupie, ma prostą budowę i niski koszt naprawy w razie uszkodzeń, które i tak są bardzo rzadkie.

Patrząc na spawarki inwertorowe od razu zauważyć można, że są duże mniejsze od swoich transformatorowych kolegów. Inwertor ma za zadanie przetworzyć prąd płynący z sieci. Zwiększenie częstotliwości idzie w parze ze zmniejszeniem rozmiaru transformatora. Spawarki inwertorowe są doskonałym narzędziem do spawania metodami MMA oraz TIG. Oprócz małej wagi spawarki inwertorowe zapewniają pełną mobilność i można na nich pracować tam, gdzie transformatory zwyczajnie się nie zmieszczą. Dodatkowo urządzenia te zapewniają szereg funkcji ułatwiających spawanie: hot start, czyli szybkie zajarzenie łuku; anti stick zapobiegający przyklejaniu się elektrody czy arc force, który reguluje dynamikę łuku. Spawarki inwertorowe pobierają dużo mniej prądu niż transformatorowe, a wysoka sprawność i stabilność łuku zapewniają komfortową pracę. Oczywiście, urządzenia te posiadają też wady – największą dla początkującego użytkownika może być cena sprzętu. W spawarkach inwertorowych mamy do czynienia z dużą ilością elektroniki, a naprawa może być dość kosztowna.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czym spawać. Wszystko zależy od materiału, z którym mamy do czynienia; wiedzy, jaką posiadamy i pieniędzy, jakie możemy przeznaczyć na zakup spawarki. Warto wcześniej dokładnie przewertować literaturę i zapytać specjalistów jakie jest ich zdanie na ten temat. Oszczędzi to nam niepotrzebnych kosztów i pomyłek.

Related Posts

About The Author

Add Comment