Materiały budowlane w internecie – czy warto kupować?

Kupno materiałów na budowę domu większości ludzi kojarzy się z odwiedzinami, często z rodziną, w stacjonarnym składzie materiałów budowlanych bądź też hipermarkecie budowlanym, gdzie na własne oczy będą mogli przyjrzeć się kupowanym surowcom.

Część osób decyduje się jednak na zakupy za pomocą sieci Internet. Co takiego cenią sobie ci ludzie w zakupach internetowych, że decydują się na nie nawet kiedy kupują materiały budowlane? Spróbujemy znaleźć odpowiedź na to pytanie w dalszej części artykułu.

Pytając u źródła

Przygotowując się do napisania tego artykułu uznałem, iż najbardziej wartościowe będzie pozyskanie informacji u źródła, czyli u osoby, która takich zakupów już dokonała.  Zapytałem więc Marka, przyjaciela będącego fanem robienia zakupów w sieci, czy w trakcie budowania domu – który zresztą niedawno ukończył – kupował materiały budowlane w Internecie. Zgodnie z moimi oczekiwaniami odpowiedział twierdząco: „Tak, korzystałem z oferty sklepów internetowych podczas budowy mojego domu. Przede wszystkim dzięki tej formie zakupów miałem okazję spokojnie zapoznać się z ofertą różnych firm, oraz na bieżąco porównywać zapewnienia producenta z opiniami ludzi, którzy już dany produkt nabyli. Jak widać po wpisach na forach internetowych, zapewnienia producentów czy sprzedawców to jedno, a praktyka – drugie. W moim przypadku szukałem ładnej cegły klinkierowej na elewację mojego domu. Będąc w zwykłym składzie budowlanym byłbym zdany jedynie na rekomendacje sprzedającego i jego znajomość tematu. Kupując w internecie mogłem najpierw zapoznać się z opiniami ludzi którzy dany produkt już kupili, porównać w spokoju karty produktów, oraz obejrzeć fotografie już ukończonych realizacji. No i oczywiście – porównać ceny.  To wszystko spowodowało, że ostatecznie zdecydowałem się kupić potrzebny mi na budowie klinkier poprzez sklep internetowy.”

Czyżby kupno materiałów budowlanych on-line miało same zalety?

Elewacja klinkierowa domu Marka

O ile powyższa wypowiedź przybliżyła nieco pozytywy kupowania w sieci Internet materiałów na budowę,  należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż istnieją jednak wady i ryzyko takiego zakupu. Podstawowym jest fakt, iż nie znamy – tak naprawdę – firmy w której kupujemy materiały. Warto w takim wypadku zweryfikować wybranego przez nas dostawcę.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na opinię klientów danej firmy i jej zaplecze magazynowe. Wiele sklepów internetowych to tak naprawdę mikrofiremki, mieszczące się w bloku i obsługiwane w całości z jednego laptopa. Takie firmy wystawione w swoim sklepie internetowym materiały posiadają jedynie „wirtualnie”, i dopiero gdy złożymy nasze zamówienie firmy te pytają o dostępność w magazynie dostawcy i jeśli towar z zamówienia jest dostępny, przystępują do realizacji. W takim wypadku nie mamy gwarancji iż zamówiony i często w takich firmach przedpłacony towar będzie do nas dostarczony w rozsądnym terminie.
W weryfikacji sklepu internetowego pomoże nam wyszukiwarka Google – możemy zarówno szukać opinii po nazwie internetowej sklepu (domeny) , jak i po nazwie rejestrowej firmy (powinna być podana w regulaminie sklepu).

A co z transportem?

magazyn materiałów budowlanych

Niewątpliwie bardzo istotną kwestią jest transport zamówionych materiałów do Kupującego. Duże firmy dysponujące własnym transportem posiadają zdecydowanie większe możliwości zapewnienia przystępnych cen dowozu Klientowi końcowemu, podczas gdy małe firmy-krzaki muszą korzystać z pomocy komercyjnych spedytorów.
W przypadku dużych sklepów, które dostarczają materiały budowlane za pomocą swoich samochodów nierzadko zdarzają się sytuacje, gdy firma sama proponuje dostarczenie materiału w takim terminie, aby możliwe było zorganizowanie jednym transportem dowozu zamówionego towaru do wielu klientów z jednej okolicy. Dzięki takiemu rozwiązaniu koszty ponoszone przez odbiorców znacząco się zmniejszają.

Podsumowując – kupować czy nie kupować?

Niezależnie od tego czy w ostatecznym rozrachunku zdecydujemy się na zakup w sklepie internetowym, niewątpliwie warto zajrzeć na jego łamy i zapoznać się z ofertą – chociażby przez wzgląd na to, aby móc wstępnie wybrać interesujący nas produkt. Ponadto niektóre duże sklepy internetowe prowadzą własne „kąciki porad”, z których możemy wynieść wiedzę, która może nam pozwolić uniknąć kosztownych błędów wykonawczych.

Related Posts

About The Author

Add Comment