Jakość certyfikatu energetycznego

Agencje zajmujące się poszanowaniem energii w sektorze budowlanym oraz Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zwracają uwagę na masowo pojawiające się świadectwa charakterystyki energetycznej budynków o bardzo niskiej jakości. W tych warunkach pojawia się więc zapotrzebowanie na zaufane ośrodki certyfikacyjne, gwarantujące swym klientom odpowiednią jakość swoich opracowań.

Rzetelny audyt energetyczny

Jak zatem rozpoznać na pierwszy rzut oka rzetelnego audytora energetycznego? Cóż, najłatwiej scharakteryzować jest jego przeciwieństwo. Najczęściej więc słabej jakości usługi wykonywane są bez inwentaryzacji obiektu, tylko na podstawie rzutu architektonicznego i bez szczegółowego rozeznania układu instalacji CO. Wykonywane one są najczęściej w hurtowych ilościach, z bardzo pobierznymi obliczeniami lub wręcz bez (co łatwo w wielu przypadkach udowodnić!). Zamawiając wykonanie świadectwa charakterystyki dla naszegu budynku, bardzo często najważniejszym dla nas kryterium decydującym o skorzystaniu z tej a nie innej oferty jest cena. Nie ma się wszak czemu dziwić, gdyż zakup własnego mieszkania czy budowa wymarzonego domu jest w obecnej sytuacji bardzo kosztowna. Z drugiej strony przywykliśmy też do promocji i wyprzedaży w supermarketach wypełnionymi po brzegi tanimi, Chińskimi artykułami. Czy jednak warto jest nam kupić świadectwo charakterystyki dla naszego budynku na wyprzedaży od „chińskiego” fachowca?

Czy warto stawiać na jakość?

Jako dokument świadczący o klasie energetycznej naszego budynku certyfikat z niestarannie wyliczonymi wartościami zapotrzebowania na energię naraża nas na niemiłe niespodzianki. Świadectwo energetyczne budynku jest integralną jego częścią. Nasz budynek jest tym sposobem certyfikowany. Błędy w niskiej jakości świadectwach dochodzą do kilkudziesięciu procent! Jeśli certyfikacja została wykonana błędnie, wówczas zgodnie z Kodeksem Cywilnym wadą fizyczną rzeczy obarczona jest cała nasza nieruchomość. Rodzi to pewne skutki prawne. Najmniej dotkliwą może być zakwestionowanie wątpliwego świadectwa przez weryfikatorów z Ministerstwa, którzy wedle nowej ustawy zaczną działać od drugiej połowy przyszłego roku. Nasz dokument wówczas straci ważność a my będziemy zmuszeni zapłacić za wykonanie świadectwa jeszcze raz. Bardziej dotkliwe następstwa spotkać nas mogą w przypadku sprzedaży wadliwej nieruchomości z zafałszowaną charakterystyką energetyczną. Kodeks Cywilny daje możliwość wycofania się z transakcji oszukanemu nabywcy wraz z obciążeniem nas wszystkimi poniesionymi kosztami. Drugą możliwością którą ma kupujący nieruchomość obciążoną wadą fizyczną jest wystąpienie o roszczenie finansowe równe różnicy między ceną zakupu trefnej nieruchomości a rynkową ceną budynków o zbliżonej rzeczywistej charakterystyce energetycznej. Bardzo często sprawy tego typu znajdują swój finał w sądzie,co z pewnością nie należy do rzeczy przyjemnych.

Podsumowanie

Opisane sytuacje ukazują nam jedynie wycinek zagadnienia, do którego zwykle przykłada się małą uwagę. Jednakże życie z pewnością może nas zaskoczyć na wiele innych, trudnych do przewidzenia sposobów. Warto więc powierzyć sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej rzetelnym profesionalistom, którzy niejednokrotnie już oferują bardzo konkurencyjne ceny. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie: Czy stać nas na to, by nasz domek- kosztujący dziesięciokrotność sumy za którą kupiliśmy nasz samochód- miał lewe papiery?

projektowa charakterystyka energetyczna

 

Related Posts

About The Author

Add Comment